ششم دی روز سردفتر

وب سایت شش دی:

 سردفتری با ظاهری آرام ولی با طبیعتی پرجنب و جوش و ذهنی فعال در حوزه کاری خویش. بعد از ۲۸ سال سابقه سردفتری اسناد رسمی با اندیشه والایش می‌خواهد «بکارد تا دیگران بخورند». همین امر او را در تلاش مداوم و خلاقیت‌های مکرر در حوزه سردفتری اسناد رسمی شاخص و منحصر به فرد نموده است.

سید علی رضا طباطبائی که در حوزه وبلاگ نویسی معروف‌ترین و فعال‌ترین بوده و وبلاگ وی همچون مرجعی برای اهل فن است خود را «میرزا بنویس» معرفی می‌کند و‌‌ همان قدر که در حرفه خود متبحر و صاحب نظر است در امور حاشیه‌ای این شغل «پرحاشیه» ورود و اشراف داشته و توان سازماندهی و دوراندیشی که از خصیصه‌های مردان سخت کوش ِ کویر نشین ِ «دارالعباده» یزد است را دارا می‌باشد.

جناب آقای طباطبائی گرچه سردفتری را «سرابی فریبنده» می‌داند ولی این از تواضع مثال زدنی‌اش است که نسبت به شایستگی خود در کاتب بالعدل بودن تشکیک می‌کند. او از کـُّتاب عدل شایسته این مرز و بوم است که به جای لباس عُجب و ثروت، ردای فاخر تواضع و قناعت را به تن نموده تا علم و عدالت را با هم در این حرفه به کار گیرد.

از کارهای به یاد ماندنی جناب آقای طباطبائی تلاش برای برگزاری نشست سردفتران وبلاگ نویس و فعالان حوزه مجازی در تهران، ساری و یزد بوده که توانسته در پایه گذاری بنیان‌های یک انجمن مستقل در این حرفه سهم عمده‌ای داشته باشد.

کسب بالا‌ترین رأی در انتخابات اولین دوره کانون سردفتران و دفتریاران استان یزد نشان از اعتماد به او در همه تلاش‌هایی که نموده می‌باشد.

ایشان با بذل محبت خود همچون سایر موارد دعوت یاری و همکاری را پذیرا بوده و به پرسش‌های سایت پاسخ فرموده است.

 

خود را معرفی نموده و بیان بفرمائید که در کدام شهر و دفترخانه ایفای مسئولیت می‌نمایید.

 

بنده سیدعلیرضا طباطبائی بافقی فارغ التحصیل رشته حقوق قضائی از مدرسه عالی قضائی سابق قم [۱]در سال ۱۳۵۸ می‌باشم که پس از فراز و نشیبهای شغلی بلاخره در تیرماه ۱۳۶۳ در فرودگاه سردفتری فرود آمدم و اینک با ۲۸ سال سابقه در این حرفه شریف ولی پر استرس و خالی از حمایتهای مادی و معنوی به عنوان سردفتر اسناد رسمی شماره ۳ یزد مشغول انجام وظیفه هستم.

 

نظر خود را با تعیین روز ششم دی به عنوان روز سردفتر بیان بفرمائید.

 

به نظر من این کار باید خیلی زود‌تر از این‌ها انجام می‌شد تا حرفه شریف کتابت تا این حد مظلوم نماند و خدمات خانواده بزرگ سردفتری در جامعه ایرانی و جهانی مورد شناسائی قرار گیرد. زیرا سردفتری و اسناد رسمی با سابقه یکصد ساله خود ریشه در منابع فقهی و قرآنی دارد و از نظر قوانین عرفی نیز جزو نهادهای حاکمیتی است و اقدامات و خدمات این حرفه موجب تثبیت حکومت و تضمین حقوق مردم و سلامت روحی و روانی آحاد ملت و اطمینان در مالکیت و رافع نگرانی و دغدغه از هرگونه تضییع حق است و اگرچه عموماً با دفا‌تر اسناد رسمی سروکار داشته و برای ثبت معاملات خود به کاتبان بالعدل بعنوان امین و مورد اعتماد خود مراجعه دارند، ولی متاسفانه همچنان ناشناخته مانده و می‌توان گفت مردم به جز نام محضر یا دفترخانه اطلاع و یا شناخت بیشتری نسبت به وظایف و اختیارات و تکالیف و محتوای حقوقی عملکرد ما ندارند.

برای جلب اعتماد بیشتر و اطلاع رسانی در خصوص منافع و محاسن اسناد رسمی و ثبت آن‌ها در دفا‌تر اسناد رسمی و مشکلات و معضلاتی که خلاء ناشی از آن در روابط و تعاملات مالی و اقتصادی و حقوق اجتماعی بوجود می‌آورد لازم است فرهنگ سازی گردد و ابعاد مختلف امر برای مردم تحلیل گشته و دراین رابطه، استفاده از تمامی ظرفیت‌های رسانه‌ای و خبری و تبلیغات سمعی و بصری لازمه کار است و به همین جهت تعیین و اختصاص حداقل یک روز در سال به عنوان نمادی برای روشنگری و ارائه تازه‌ها و خدمات ارائه شده و باید‌ها و نبایدهای این حرفه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و می‌تواند با مشارکت جامعه حقوقی کشور آسیب‌های احتمالی شناسائی و جامعه سردفتری کشور به پویائی لازم برسد. بنا براین چه نیکوست از ۶ دی بعنوان دویست و هشتاد و ششمین روز سال به میمنت و مبارکی و تمسک به آیه ۲۸۶ سوره مبارکه بقره ـ آیه مداینه ـ استفاده و این روز بعنوان روز سردفتر نامگذاری گردد.

 

ما می‌توانیم در این روز با انجام هرگونه اقدامی که بتواند در شناسائی حرفۀ کتابت و ارتقاء جایگاه دفا‌تر اسناد رسمی و اعتلای نام وشان سردفتری موثر باشد این روز را در جامعه مطرح و با تکرار تثبیت نمائیم.

 

به نظر حضرت عالی تأثیر تعیین روز سردفتر بر سردفتری و دفا‌تر اسناد رسمی چه می‌تواند باشد؟

ه‌مان گونه که عرض شد سردفتری اسناد رسمی سابقه یک قرن خدمت صادقانه به مردم را دارد و صاحبان این منصب خدمتگزارانی بی‌ادعا و مظلوم هستند که با همه بی‌مهری‌ها و ناملایمات بدون هیچ گونه حمایتی به ارائه خدمات و حفظ حقوق مردم و دولت و گسترش امنیت روحی و روانی و ایجاد اعتماد و اطمینان مردم به مالکیتشان بر اموال مشغول‌اند و از مسئولین و متولیان این حرفه انتظار دارند به پاس این خدمات سهل الوصول به شهروندان، اگر تشویق و پاداشی داده نمی‌شود لااقل از ایجاد تکالیف مالایطاق جلوگیری و فرصتی داده شود تا سران دفا‌تر با خیالی آسوده و فارغ از دغدغه‌ها، استرس‌ها و نگرانی‌های حرفه‌ای، به مطالعه و یافتن قالب‌های نو و تحلیل‌های حقوقی و تنظیم اسناد با محتوا و خروجی مناسب، که بتواند با علم و تجربه این قشر فرهیخته تناسب داشته و هم سالهای سال موجب آسایش خیال دارنده سند رسمی را فراهم کند بپردازند، و اطمینان پیدا کنند از حمایتهای لازم برخوردار و پاداش و مجازات متناسب با مسئولیت‌ها خواهد بود.

برای آنکه به این اهداف برسیم و از ظرفیت‌های این حرفه ـ با عنایت به گستردگی جغرافیائی و قابل دسترس بودن برای عموم ـ استفاده مناسب بشود، اعتماد مردم و مسئولین سرمایه بزرگ و لازمه ارتقاء جایگاه سردفتری است و تعیین روز سردفتر می‌تواند در این زمینه کمک موثری بنماید. زیرا ضمن آنکه در این روز اطلاع رسانی بیشتر و منسجم‌تر خواهد بود، به سردفتر نیز روحیه می‌دهد تا خستگی ناشی از کار طاقت فرسا در طول یک سال گذشته از روح و جسم خویش به در کند و احساس کند حداقل یک روز در سال نگاه‌ها به او و زحمات وی معطوف گشته و بعنوان یک خدمتگزار مورد توجه قرار می‌گیرد.

گرچه عده‌ای به نام این روز به عنوان روز سردفتر حساسیت به خرج داده و آن را برنمی تابند و این روز را به عنوان روز سند رسمی تعریف می‌کنند ولی به نظر بنده ما خود می‌توانیم و باید در این روز اعم از اینکه با اقبال زعما روبرو بشود یا نشود و چه این روز در تقویم ملی تثبیت گردد یا نگردد و چه به عنوان روز سردفتر باشد یا روز سند رسمی….. تاثیرگذار باشیم و کلیه اعضای خانواده سردفتری اعم از سران دفا‌تر و دفتریاران و حتی کارکنان دفا‌تر فرد فرد و جوامع و کانون‌های سردفتری کشور پا را فرا‌تر گذاشته و یک هفته را بنام هفته سند رسمی و هر روز آن را با نمادی از این حرفه و وظایف آن و روز ۶ دی را به عنوان روز سردفتر برای خود بشناسیم وآن را گرامی بداریم.

 

چه کارهای دیگری را در این مسیر و راستا می‌توان انجام داد؟

 

به نظر من ابتدا باید ما خودمان را باور کنیم و اگر به خودباوری نرسیم و اگر به خود و کارمان ایمان نداشته باشیم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم دیگران ما را باور کنند و باید گفت احترام و حیثیت و شأن سردفتری زمانی در جامعه پاس داشته می‌شود که سردفتران و دفتریاران در نگاه خود به حرفه و در رفتار و گفتار مراقبت باشند دیوار اعتماد فرو نریزد و لازمه این کار اتفاق نظر بر یک منشور اخلاقی و حرفه‌ای است که بتواند معرف شخصیت علمی و اجتماعی و فرهنگی کاتبین بالعدل باشد و می‌دانیم زمینه لازم فراهم است و برای تکامل شناخت عمومی خیلی فاصله نداریم. فرهنگ سازی در این حوزه حرف اول را می‌زند زیرا جامعه سردفتری کشور در طول یک قرن تنها به وظیفه و اجرای قانون فکر کرده است و در جامعه به صورت سایه و یا به عبارتی در حاشیه مانده و در مقابل تمام رویداد‌ها و حتی بی‌مهری‌ها و تکالیف جورواجور سکوت و سکون اختیار نموده و دم برنیاوره و همین از نقط ضعف ماست.

 امروز باید تحولی اساسی در این حرفه ایجاد شود و درمقابل مشکلات و برای رفع معضلات قلم و قدم را به کار گرفت و در این راستا روز سردفتر بهانه خوبی است برای آغاز این حرکت عظیم و سرنوشت ساز و همدلی و تعامل خانواده بزرگ سردفتری می‌تواند ما را در رسیدن به این هدف مقدس یاری و حرکت را تسریع نماید و با این وصف حتی بدون نیاز به یک اقدام رسمی می‌توان با استفاده از ظرفیت و توانمندی اعضای خانواده به این مهم رسید.

ما می‌توانیم در این روز با انجام هرگونه اقدامی که بتواند در شناسائی حرفه کتابت و ارتقاء جایگاه دفا‌تر اسناد رسمی و اعتلای نام وشان سردفتری موثر باشد این روز را در جامعه مطرح و با تکرار تثبیت نمائیم. از جمله کارهائی که می‌توانیم انجام دهیم با دعوت و مجالست با جامعه حقوقی و علمی کشور وتعامل با دانشگاه‌ها و اساتید علم حقوق و دانشجویان، وکلا و قضات، با برنامه ریزی دقیق و چاپ و نشر و نصب پوسترهای بزرگداشت و حتی هشداردهنده در محدوده دفا‌تر خود و تقدیم هدایائی به پیشکسوتان و دیدار با بازنشستگان و فعالان و دلسوزان این حرفه به استقبال و تثبیت این هفته و روز برویم و آن روز نزدیک است. بیائید از همین ۶ دی این نهضت مقدس را آغاز کنیم و اگر در سال اول آن گونه که می‌خواهیم به توفیق مورد نظر دست نیافتیم نا‌امید نشده و مطمئن باشیم در آینده‌ای نزدیک جامعه سردفتری کشور شناخته خواهد شد و روز سردفتر برای عموم مردم مقدس خواهد بود.

 

به نظر حضرت عالی وظیفه سران دفا‌تر در این خصوص چه می‌تواند باشد؟

 

خب طبیعی است بار اصلی مسئولیت این رسالت به دوش سران دفا‌تر و دفتریاران است و نباید منتظر دیگران بود زیرا تجربه نشان داده هیچ نوع حمایت و پشتیبانی از این حرفه که حتی عنوان «نهاد حاکمیتی» را نیز یدک می‌کشد به عمل نیامده و تا زمانی که با اوصافی که قبلا عرض شد مورد شناسائی مردم و نهادهای تأثیرگذار حکومتی قرار نگیریم این بی‌توجهی ادامه خواهد داشت. بنابراین باید پرچم دار این حرکت سران دفا‌تر باشند آن هم با تمام ظرفیت و قوا و اگر فرد فرد این خانواده در خود احساس مسئولیت کنند و برای رسیدن به جایگاه واقعی متحد و منسجم شوند کانون‌ها و جوامع سردفتری نیز الزاماً به این سمت و سوی سوق داده خواهند شد.

/ 1 نظر / 31 بازدید
جمشيدي

درود " بنچـــــــــــاق " تهــــــديـــــــد شــــــــــــد !!!‌ نظر خود را بنويسيد ...